O mnie

Andrzej Marcisz – instruktor sportów górskich w Stowarzyszeniu Instruktorów Górskich, instruktor wspinaczki sportowej (AWF Katowice), krakowski taternik i alpinista, zawodnik sportu wspinaczkowego. 

Wielokrotny mistrz Polski we wspinaniu w konkurencjach zarówno szybkościowych jak i na trudność. Zwyciężał w Międzynarodowych zawodach w Czechosłowacji, Bułgarii czy ZSRR. Wywalczył dla Polski historycznie pierwsze medale w sporcie wspinaczkowym – brązowy Pucharu Świata (1989), oraz brązowy Mistrzostw Europy (1992). Sześciokrotnie był w finałach szybkościowych w zawodów Arco Rock Master (srebrny medal w 1990 roku, trzykrotnie kończył na 3 miejscu, po jednym razie – czwartym i piątym). 

Wspina się od 45 lat. Wytyczył szereg nowych, ekstremalnie trudnych dróg w skałkach oraz w  Tatrach zarówno latem jak i zimą. Jest współautorem wielu pierwszych przejść klasycznych na najsłynniejszych ścianach tatrzańskich. Wiele dróg z partnerami pokonał rekordowo szybko.

W 1990 roku z przyjaciółmi założył sekcję wspinaczkową w Koronie Kraków. 

W latach 1994-1998 był współwłaścicielem Wydawnictw AT i ATI, które wydało serię z trójkątem – zawierające klasykę literatury górskiej na świecie. 

Przed dziesięciu laty jego uwagę przykuły szczyty i turnie tatrzańskich grani. W 2015 roku  dokonał samotnego przejścia non-stop Głównej Grani Tatr Wysokich, jako pierwszy stając na wszystkich 384 nazwanych szczytach i przełęczach. 

W 2020 roku skompletował wejście na wszystkie nazwane wówczas szczyty, turnie, baszty, mnichy, igły itp w Tatrach Wysokich, których liczba (wciąż rośnie) i jest bliska 1200!

Występował lub pomagał w realizacji wielu programów filmowych i filmach: m.in. w programie TVP „Apetyt na zdrowie”, serialu TVP „Ratownicy”, „Deklaracji Nieśmiertelności”, „Polska z lotu orła”, “Czerwonym Pająku”,  “Sonata” „Magic mountains”,  teledysku grupy „Radio Head”. Przez ostatnie dwa lata pracował przy filmie fabularnym Biała Odwaga. 

Zabezpieczał alpinistycznie plany filmowe współpracując z takimi reżyserami jak Marcin Koszałka, Marcin Wrona, Krzysztof Lang, Katarzyna Dowbor, Magdalena Piekorz, Tomasz Augustynek, Michał Marczak, Urszula Antoniak, Marcin Polar i Bartosz Blaschke. 

Opublikował kilkadziesiąt artykułów w prasie górskiej i wspinaczkowej, oraz na platformach internetowych. W 2006 roku wydał przewodnik wspinaczkowy po Mnichu w Tatrach, w 2020 przewodnik po Wielkiej Koronie Tatr, który w 2021 doczekał się drugiego wydania.