Biuletyny KAKA

„W tym numerze 15: Najpierw, jak zwykle w cyklu „Różne góry, różne lata” – wybrane zdjęcia i notatki z przeszłości, ale tym razem parę współczesnych, w tym z ostatniego spotkania na Zakrzówku. Następnie mamy kolejne opracowanie „Z Dziejów Krakowskiego Akademickiego Klubu Alpinistycznego” odcinek 3 – jest to rodzaj kroniki klubowej i próba chronologicznego pokazania najważniejszych wydarzeń z naszej historii. Bardzo liczę na szeroki odzew klubowiczów – chodzi o dosyłanie zdjęć, wspomnień, notatek, komentarzy, co pozwoli tę kronikę wzbogacić. Bądźmy wszyscy jej współautorami, przecież prawie każdy ma jakieś wspomnienia z przeszłości, zwłaszcza, że trochę łojenia było… Wreszcie na zakończenie zawody wspinaczkowe zorganizowane przez Krakowski AKA w 1984 roku. Pokazujemy część 2 zdjęć autorstwa Piotra Lutyńskiego z tego wydarzenia sportowego i towarzyskiego więcej tutaj – KLIK 15/2024.

fot. J. Zając. Lipiec 1979r. Lap Nazar 5988 m. Czwórka zdobywców- od lewej Jerzy Zając, Janusz Mączka, Bogdan Strzelski i Tadeusz Preyzner.

 

Marek Głogoczowski (1942 – 2024)
Człowiek niezwykły- pierwszy prezes Krakowskiego AKA.
Urodził się w Zakopanem. Ukończył fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1965 roku. W latach 1966-1967 był pracownikiem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Od 1964 roku wspinał się w Tatrach. Szkolenie i pierwsze drogi wspinaczkowe odbywał w ramach Klubu Wysokogórskiego Kraków. Jego partnerem był Andrzej Tarnawski. W 1965 roku został jednym z założycieli i pierwszym prezesem Krakowskiego Akademickiego Klubu Alpinistycznego przy RO ZSP ! Więcej tutaj – KLIK 14/2024.

 

„W tym numerze 13: Najpierw, jak zwykle w cyklu „Różne góry, różne lata” – wybrane zdjęcia i notatki z przeszłości. Potem przenosimy się na Zakrzówek. To od lat miejsce naszych niezwykłych spotkań. Później wracamy w Alpy – piękne wspomnienia i zdjęcia Jacka Niemczyka. Następnie mamy kolejne opracowanie „Z Dziejów Krakowskiego Akademickiego Klubu Alpinistycznego” odcinek 2 – jest to rodzaj kroniki klubowej i próba chronologicznego pokazania najważniejszych wydarzeń z naszej historii. Bardzo liczę na szeroki odzew klubowiczów – chodzi o dosyłanie zdjęć, wspomnień, notatek, komentarzy, co pozwoli tę kronikę wzbogacić. Bądźmy wszyscy jej współautorami, przecież prawie każdy ma jakieś wspomnienia z przeszłości, zwłaszcza, że trochę łojenia było… Wreszcie na zakończenie zawody wspinaczkowe zorganizowane przez Krakowski AKA w 1984 roku. Pokazujemy zdjęcia autorstwa Piotra Lutyńskiego z tego wydarzenia sportowego i towarzyskiego. – więcej tutaj – KLIK 13/2023.
Zakrzówek – jesień 2022r. Tot. Witek Stańczyk

 

W tym numerze 12: Najpierw w cyklu „Różne góry, różne lata” – wybrane zdjęcia i notatki z przeszłości. Tym razem zdjęcia pochodzą z niezwykle ciekawej prezentacji Andrzeja Samolewicza. Następnie mamy opracowanie „Z Dziejów Krakowskiego Akademickiego Klubu Alpinistycznego” odcinek 1 – jest to rodzaj kroniki klubowej i próba chronologicznego pokazania najważniejszych wydarzeń z historii klubu. Bardzo liczę na szeroki odzew klubowiczów – chodzi o dosyłanie zdjęć, wspomnień, notatek, komentarzy, co pozwoli tę kronikę wzbogacić. Bądźmy wszyscy jej współautorami, przecież prawie każdy ma jakieś wspomnienia z przeszłości, zwłaszcza, że trochę łojenia było… W kolejnej części znowu wracamy w Alpy : Jacek Niemczyk i Rysiek Papaj piszą i pokazują na zdjęciach niezwykłe, przedsięwzięcie z udziałem naszych klubowiczów – z inicjatywy Marka Szpota kilka osób konsekwentnie przez 20 lat zdobywało czterotysięczniki alpejskie. Lista wejść jest imponująca – kierujemy wyrazy uznania i satysfakcji, że dokonali tego „nasi ludzie”…– więcej tutaj – KLIK 12/2023.

1999 r. Marek Szpot na Weissmisie fot. Jacek Niemczyk

 

„W tym numerze – 11: Najpierw w cyklu „Różne góry, różne lata” – wybrane zdjęcia i notatki z przeszłości – z życia członków i sympatyków Krakowskiego AKA. Na uwagę zasługuje film ze spotkania w skałkach przed 25 laty – każdy może go teraz obejrzeć

W części drugiej zamieszczamy obszerne wspomnienie – to bardzo osobiste opowiadanie – retrospekcja Andrzeja Marcisza. Lektura jest pasjonująca – nie wymaga rekomendacji. A do tego dołączone przez Andrzeja zdjęcia… W kolejnej części wracamy nieco bliżej współczesności: Ela Jodłowska opisuje ilustrowane świetnymi zdjęciami alpejskie przygody naszej klubowej ekipy z 2008 roku. Na koniec pokazujemy gdzie można znaleźć wszystkie wydania naszych Komunikatów – jest szczegółowa instrukcja. …” – więcej tutaj – KLIK 11/2023.

Fot. Jacek Niemczyk Zdjęcie pokazuje publiczność podczas Otwartych Akademickich Mistrzostw Krakowa we wspinaczce skałkowej w 1984r.

 

Z radością odnotowujemy pojawienie się 10-go wydania „nowych” Komunikatów Klubowych – taki mały jubileusz. W tym numerze: Najpierw w cyklu „Różne góry, różne lata” – wybrane zdjęcia i notatki z przeszłości – z życia członków i sympatyków Krakowskiego AKA. W części drugiej wspominamy Mirka Mąkę – naszego klubowego kolegę. Jego niezwykłe osiągnięcia górskie i naukowe opisują m. in.przyjaciele: Elżbieta Jodłowska i Wit Stańczyk. Sądzę, że wielu klubowiczów, spotykających na Zakrzówku skromnego, zawsze uśmiechniętego i chętnie raczej słuchającego innych, niż opowiadającego Mirka, nie przypuszczało, że był to człowiek o tak wielu uzdolnieniach. Miał za sobą ponad 40 lat aktywności wspinaczkowej w górach Europy i Ameryki Południowej. …”-więcej tutaj – KLIK 10/2023.

Mirek Mąka

 

„…Powrót „Komunikatów Klubowych” spotkał się z życzliwym przyjęciem czytelników. Mamy już kilkudziesięciu odbiorców. A oto najnowsze wydanie. Jak zwykle najpierw pokazujemy w cyklu „Różne góry, różne lata” wybrane zdjęcia i notatki z przeszłości – z życia członków i sympatyków Krakowskiego AKA. W części drugiej wspominamy Jerzego Farata – Bularza (1950-2022), nieodżałowanego kolegę, tak lubianego przez wszystkich. Przeczytajcie „Balladę o Jurku Bularzu” autorstwa Bogdana Śmigielskiego. …” – więcej tutaj – KLIK 9/2023.

Jurek „Bularz” Farat

 

Po kilku latach przerwy „Komunikaty Klubowe” powracają !!! Wszystko co będzie się działo zależy teraz przede wszystkim od dobrej woli członków i sympatyków KAKA. To od WAS będą pochodzić prezentowane w przyszłości materiały i zdjęcia. Będziemy zamieszczać fotografie i wspomnienia naszych klubowiczów z przeszłości dalszej i bliższej, ale także to wszystko co dzieje się obecnie – wszak istniejemy, bywamy w górach, spotykamy się i mamy o czym rozmawiać!…” – więcej tutaj – KLIK 8/2022.

Fot. M. Maziarz wrzesień 2013 r– od lewej : Wojtek Masłowski, Milena Karlińska-Nehrebecka, Tomek Klimczyk, Marek Bierlit, Mirek Mąka, Radek Doboszewski, Andrzej Maziarz, Maciej Pawlik , Kazimierz Stagrowski, Andrzej Marcisz. Z przodu : Ela Jodłowska i Piotrek Warchoł.

„…W gościnnych progach Klubu Wysokogórskiego Kraków spotkali się przedstawiciele kilku klubowych generacji (nie tylko z KAKA). Zdjęcia, wspomnienia, twarze tych którzy są i tych których już nie ma, chociaż przecież ISTNIEJĄ – W NASZEJ PAMIĘCI. … Andrzejowi należą się wielkie podziękowania – zrobił coś dobrego dla nas wszystkich tego
wieczoru ! W drugiej części znajdziecie relację Heleny Jordan-Papaj, Ryśka Papaja i Zbyszka Płatka z klubowej wyprawy do Kenii w roku 1984. …” – więcej tutaj – KLIK 7/2014.

Spotkanie KAKA 2013r Fot. Witek Stańczyk

 

„…23 sierpnia 2013 r zmarł w Warszawie Konstanty Miodowicz – dla wielu znany polityk, a dla nas po prostu klubowy kolega. Był człowiekiem niezwykłym i niezwykłe było jego życie, a szczególnie ciekawe były spotkania z nim w skałkach, na Zakrzówku i w Tatrach. Czy mogliśmy przypuszczać, że w tym skromnym, choć mądrym i pełnym ciepła człowieku, z humorem cytującym klasyków alpinizmu niemieckiego – drzemie talent przyszłego działacza państwowego ? …”  – więcej tutaj – KLIK 6/2013.

Konstanty „Kostek” Miodowicz – Zakrzówek 1979r. Fot. T. Skrzyszowski

 

„…Elegancki w zachowaniu i ubiorze. Bardzo ambitny i wspinający się w dobrym stylu. Efektownie prezentował się w ciemnym mundurze lotniczym, przywiezionym z Afganistanu. Obdarzony autorytetem i charyzmą – to jeden z liderów Krakowskiego AKA w latach
siedemdziesiątych. Jego wspinanie to kawał historii naszego Klubu – wiele sukcesów odniósł na klubowych wyjazdach i w klubowym towarzystwie. …” – więcej tutaj – KLIK 5/2013.

 

Janusz Mączka Fot. J. Zając (z wyprawy Hindukusz 1977)

 

„…Święta za pasem i zbliża się koniec roku 2012, więc w tym wydaniu zaczniemy od nadrobienia zaległości. Danek Śmigielski już dawno napisał drugą część swojej „bujdałki” o klubowym wyjeździe w Dolomity. Poniżej przeczytacie całość tego super opowiadania, a do tego są czarno-białe zdjęcia z jego osobistej kolekcji i z jego autorskimi podpisami.
Patrzcie uważnie na te zdjęcia. One najlepiej pokazują nasze klubowe życie. Na piątym zdjęciu widać grupę SZCZĘŚLIWYCH ludzi, a w tle światła Wenecji… Czy trzeba coś więcej pisać o naszych poglądach i marzeniach z tamtych lat ?…”  – więcej tutaj – KLIK 4/2012.

Wenecja wieczorkiem. Na wyspie pod bazyliką San Giorgia Maggiore. Na dalszym planie Plac św.Marka. Od lewej: Wojtek Szymendera, Bogdan Śmigielski, Helenka Jordan, nieodłączny Rysiek Papaj, który stanowczo zbyt się posunął z tą ręką, w białej czapce Mela Kapłoniak, Marek Szpot i na końcu Jurek Farat.

 

„…Wakacyjnym, podwójnym wydaniem Komunikatów Klubowych zapraszamy wszystkich w skałki oraz… w Dolomity.
Latem 1981 r uczestnicy naszego klubowego wyjazdu wspinali się w rejonie Civetty.
Był to naprawdę bardzo udany obóz !…” – więcej tutaj – KLIK 3/2012.

Dolina Będkowska – pod Łabajową – Szymon, Półkmieć, Mela, Dziubek, Milena, Ostaś Foto arch. W. Szymendera.

„…Wszystkich zmęczonych daremnym oczekiwaniem na sukces naszych piłkarzy – zapraszamy dzisiaj na małą wycieczkę w przeszłość.
Sięgnijmy wspomnieniami do lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych…” – więcej tutaj – KLIK 2/2012.

Wojtek Bryła na prowadzeniu drogi Kurtyki na Szarej Płycie. Fot. W. Szymendera

 

Witamy serdecznie,
Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem naszego pierwszego po wielu latach spotkania klubowego, które odbyło się 21 kwietnia 2012 r.
 w gościnnych progach Klubu Wysokogórskiego Kraków przy ul. Pędzichów.
Chyba nikt nie spodziewał się, że przyjdzie tak wielu członków i sympatyków Krakowskiego Akademickiego Klubu Alpinistycznego (od 1990 r. Krakowskiego Klubu Alpinistycznego)…” – więcej tutaj – KLIK 1/2012.

Spotkanie po latach. Fot. Andrzej Samolewicz